HTML

Grafika na stronie internetowej

wstawianie grafikiBudowa stron WWW za pomocą języka HTML to nie tylko zmienianie i edytowanie tekstu, ale również możliwość dodawania ilustracji i grafiki na naszej stronie internetowej, co nie jest wcale trudniejsze niż edycja tekstu. Tak samo jak w przypadku edycji treści posłużymy się specjalnym poleceniem zamkniętym w ostrych nawiasach, które wygląda następująco:

<img src=”/katalog/zdjęcie.jpg” alt=”nazwa”>

Gdzie img src oznacza źródło obrazka, a po alt wpisujemy nazwę wyświetlaną w przypadku nie pojawienia się grafiki na stronie.

Jest to podstawowe polecenie, które pozwoli nam na umieszczenie grafiki w lewym górnym rogu. Możemy zmieniać położenie grafiki poprzez dodanie polecenia:

<div style=”text-align:center; „>
<img src=”/katalog/zdjecie.jpg” width=”171″ height=”176″ alt=”nazwa”>
</div>

Gdzie po text-algin: wpisujemy center, left bądź right, zależnie od naszych upodobań.

Polecenia width (szerokość) i height (długość) służą do ustawiania wielkości wyświetlania grafiki na stronie – tutaj również możemy sobie pozwolić na dowolną modyfikację. Bez stosowania tych poleceń grafika będzie wyświetlana w swoim podstawowym rozmiarze. Warto również pamiętać, że jeżeli ktoś będzie pobierał obrazek z naszej strony, to pobierze go w formacie oryginalnym, a niepomniejszonym, wyświetlonym na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.